Tag: јазик

Димитров: Македонската кауза е моја мисија, македонскиот јазик го вративме во нацрт-преговарачката рамка

Димитров: Македонската кауза е моја мисија, македонскиот јазик го вративме во нацрт-преговарачката рамка

Во рамки на собраниската расправа по интерпелацијата на вицепремиерот Никола Димитров, пратеничката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи го повтори ставот ...

зајко

Заев: За македонскиот идентитет и јазик не се преговара, очекувам напредок по завршувањето на изборите во Бугарија

 Македонскиот идентитет на македонскиот народ и македонскиот јазик апсолутно се величина како што се бугарскиот, германскиот, францускиот, италијанскиот, чешкиот, полскиот… ...

јазикот и идентитетот

Пендаровски: За јазикот и идентитетот не може да се дискутира, нонсенс е дека нашата историја до 1945 била бугарска

Основа на нашиот идентитет е нашиот јазик, потоа историјата, нашата заедничка историја со нашите сонародници, нагласува претседателот Стево Пендаровски во ...

Page 1 of 5 1 2 5

Рубрики

Спонзорирано

ТОП 5 содржини


Вести од оваа седмица

Последни содржини